Alergiczny nieżyt nosa
Na alergiczny nieżyt nosa w Polsce cierpi około 21% populacji powyżej 14 roku życia i u około 10-30% populacji ogólnej. Szacuje się , ze w 2020 roku częstotliwość wzrośnie do około 50% . Chorują częściej dzieci i młodzież a także mężczyźni i mieszkańcy miast.
Objawy mogą pojawić się nagle podczas spaceru, sprzątania strychu i.t.p.
Do charakterystycznych dolegliwości należą:
-
podrażnienie nosa
-
kichanie,świąd
-
wycieki z nosa wydzieliny surowiczej
-
blokada nosa
-
często towarzyszą objawy spojówkowe-łzawienie zaczerwienienie,świąd spojówek
-
nie leczony alergiczny nieżyt nosa może doprowadzić z czasem do wystąpienia kaszlu, duszności, świszczącego oddechu - objawów astmy oskrzelowej
Objawy powracają co roku o tej samej porze, gdy w powietrzu znajduje się pyłek, na który alergik jest uczulony. Uczulają rośliny wiatropylne.
Astma oskrzelowa jest głównym powikłaniem alergicznego nieżytu nosa. 70% astmatyków najpierw chorowało na alergiczny nieżyt nosa.U 50% pacjentów chorujących na alergiczny nieżyt nosa występują objawy astmy oskrzelowej.
Diagnostyka
-
testy skórne -szybkie do wykonania, wysoka czułość i swoistość, prawie bezbolesne. Poi 30 minutach można poznać alergen, który jest powodem dolegliwości.
-
testy z krwi - w przypadku braku możliwości odstawienia leków, zmian skórnych uniemożliwiających wykonanie testów skórnych wykonujemy testy z krwi . Okrees oczekiwania od 7 - 14 dni
Profilaktyka
-
unikać spacerów w piękne słoneczne, wietrzne dni
-
po przyjściu do domu ze spaceru, brać prysznic
-
zamykać okna późnym rankiem i wczesnym popołudniem
-
nie suszyć prania na świeżym poiwietrzu
-
prowadzić samochód przy zamkniętych oknach
-
nie kosić samemu trawnika
-
na wakacje wyjeżdżać nad morze, unikać regionów bogatych w pyłki
-
śledzić w mediach prognozy meteorologiczne na temat pylenia.
Leczenie
-
leczenie objawowe - kortykosteroidy, leki antyhistaminowe, antyleukotrienowe
-
odczulanie - medycyna dysponuje już całą gamą szczepionek w postaci tabletek doustnych, kropli podjęzykowych oraz zastrzyków podskórnych, a także schematów ich podawania - przedsezonowe, okołosezonowe czy całoroczne. Po konsultacji z lekarzem dla każdego pacjenta dobierana jest indywidualna terapia.