Choroby alergiczne skóry

Choroby alergiczne skóry wchodzące w krąg zainteresowania alergologów to głównie atopowe zapalenie skory,wyprysk kontaktowy, pokrzywka. Statystycznie najczęściej występuje AZS.

Atopowe zapalenie skóry ( popularne synonimy - wyprysk alergiczny, egzema ,skaza białkowa ) jest najczęstszym schorzeniem skóry u dzieci.  Obecnie co dziesiąte dziecko cierpi z powodu tej choroby. Ujawnia się na ogół w pierwszym roku życia dziecka i wówczas najczęściej jest związane z alergią na pokarmy.

Początkowe zmiany dotyczą twarzy i owłosionej skóry głowy, później mogą szerzyć się zajmując głównie okolice zgięć łokciowych i podkolanowych.. Jest to schorzenie przewlekłe charakteryzujące się silnym wysuszeniem,świądem, podrażnieniem i skłonnością do stanów zapalnych skóry. Chorobie może towarzyszyć astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa. AZS często ustępuje w okresie przedszkolnym ale u większości pacjentów skłonność do suchości i podrażnień skóry zostaje na całe życie.

Z czym należy różnicować AZS ?

Niemowlęcy wyprysk łojotokowy.

Pojawia się w pierwszych tygodniach życia głownie na owłosionej skórze głowy pod postacią tłustych łusek.Podobne ogniska mogą znajdować się na w okolicach fałdów i otworów naturalnych. Zmiany nie sprawiają dziecku dolegliwości. Zazwyczaj ustępują samoistnie. Dziecko wymaga prawidłowej pielęgnacji.

Łuszczyca

Grzybica

Zapalenia bakteryjne

Skórne odczyny polekowe

 

Co jest przyczyna AZS?

Przyczyny wywołujące chorobę są złożone i do końca  jeszcze nie wyjaśnione. Wiadomo jednak , że na przebieg i ciężkość choroby mają wpływ:

1. Podłoże genetyczne - AZS często występuje w rodzinach cierpiących na choroby atopowe - astmę oskrzelową, alergiczny nieżyt nosa, AZS

2. Czynniki środowiskowe -  dieta bogata w dodatki do żywności, konserwanty, zanieczyszczenia środowiska, alergeny pokarmowe i powietrznopochodne, czynniki psychiczne,  stres

 

Jakie czynniki mogą zaostrzać chorobę ?

1.czynniki drażniące : wełna, szorstkie materiały, mydła,detergenty,rozpuszczalniki,farby,lakiery,drapanie,pot, infekcje, stres.

2.czynniki alergiczne : alergeny pokarmowe - głównie mleko, jajko, pszenica, jabłko, orzechy , soja, ryby, alergeny powietrznopochodene: roztocza, pleśnie,pyłki, sierści zwierząt.

 

Jak diagnozujemy AZS?

Zawsze wykonujemy testy w celu wykrycia czynników alergicznych mogących zaostrzać zmiany skórne.

Wykonujemy testy z krwi, testy skórne punktowe , atopowe testy płatkowe. Testy wykonuje się od 6 miesiąca życia dziecka. Możliwość wyeliminowania czynnika przyczynowego AZS często prowadzi do całkowitego ustąpienia zmian skórnych. Niestety nie zawsze czynnikiem przyczynowym występowania i zaostrzania zmian są alergeny.

 

Leczenie AZS. Zalecenia dla rodziców

1.  Wprowadzenie diety eliminacyjnej w celu wyeliminowania uczulających pokarmów - tylko w przypadku zidentyfikowania alergizującego pokarmu! Próbna dieta eliminacyjna, zarówno u matki jak i u dziecka, nie może trwać dłużej niż 2-3 tygodnie ! Wskazane karmienie piersią  min. do 6 miesiąca życia.

2.  Stosowanie luźnej, przewiewnej białej bawełnianej odzieży, pranej w delikatnym mydle. Niewypłukane resztki środków piorących i zmiękczających tkanin mogą powodować podrażnienie skory. Na wrażliwą skórę niekorzystnie działają materiały o nierównej powierzchni, szorstkie. Niewskazane są tkaniny wełniane,sztywne materiały,sztuczne włókna.

3.  Unikanie perfumowanych mydeł.

4.  Częste obcinanie paznokci osoby chorej

5.  W ciągu dnia kilkakrotne  nawilżanie skóry dziecka emolientami, min. 3razy dziennie ! - znacznie  zmniejsza świąd skóry.

6.  Nie należy kąpać dziecko zbyt często - powoduje to większe wysuszenie skóry i nasilenie świądu. Praktyczne rady :

- 1x w tygodniu kąpiel w roztworze gencjany.

- kąpać z dodatkiem środków zmiękczających twardość wody.

- temp. wody nie powinna przekraczać 30 st.C.

- kąpiel powinna trwać < 5 min., w tym pod koniec  2 minutowa kąpiel w olejku

- nie należy stosować perfumowanych mydeł i pieniących płynów do kąpieli

- po kąpieli delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem i natychmiast nałożyć na skórę odpowiedni do skóry dziecka emolient

7.  Wskazane są kąpiele w czystych wodach morskich. Niewskazane są kąpiele w chlorowanej wodzie w basenach.

8.  Zapobieganie poceniu dziecka - ubieranie w przewiewne , luźne , bawełniane ubrania.

9.  Unikanie zbyt gorących i zbyt chłodnych pomieszczeń. Optymalna temperatura pomieszczeń wynosi około 20 st.C

10. Unikanie gwałtownych zmian temperatury, np. przy wychodzeniu w przegrzanego pomieszczenia na zimne powietrze, przegrzania w trakcie wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego.

11. Unikanie , jeśli jest to możliwe, wszystkich sytuacji stresowych.

12. Odwracanie uwagi dzieci od choroby poprzez gry lub zabawy.

13. Unikanie kontaktu dziecka z osobami chorymi na opryszczkę

14. Wyeliminowanie narażenia na dym tytoniowy.

15. Likwidowanie roztoczy kurzu domowego, sierści, pleśni z otoczenia dziecka, przy potwierdzeniu uczulenia.

16. Stosowanie w/g zaleceń lekarza kremów i maści steroidowych , inhibitorów kalcyneuryny, antybiotyków miejscowych i ogólnoustrojowych, leków przeciwgrzybiczych i antywirusowych, antyhistaminowych.

17. W szczególnych przypadkach stosowanie fototerapi.

18. W wybranych przypadkach - odczulanie.